Mama 4 plus. Program PiS „obejmie wstecz wszystkie panie, które urodziły czworo lub więcej dzieci”


Emerytury dla matek z czwórką (bądź większą liczbą) dzieci mają obowiązywać od 2019 r. Ustawa ma objąć wstecz wszystkie kobiety, które urodziły cztery lub więcej dzieci. Takie zapowiedzi na antenie Radia Zet złożył w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

To jest w ogóle generalnie przełom, jeżeli chodzi o myślenie, o docenienie macierzyństwa, docenienie licznego potomstwa. Nikt nie zrobił więcej dla systemu emerytalnego niż mamy, które urodziły cztery bądź więcej dzieci. Dzieci tych mam pracują i w tym momencie oddaje im się taką elementarną sprawiedliwość, że nie pozwala im się na starość cierpieć biedy. To gwarancja minimalnego świadczenia dla takich mam bądź dopłaty, jeżeli tego minimum nie mają
– zachwalał pomysł polityk. Czy projekt będzie przyjęty w tym roku? – Jest konsultowany – uciął Marczuk. Nie chciał podać konkretnej daty, kiedy ustawa miałaby zacząć obowiązywać.

Ustawa ma wejść w życie w roku 2019, z tym że tutaj jest bardzo ważne zastrzeżenie: to nie jest tak, że ona musi od 1 stycznia wejść czy musi od 1 marca wejść, dlatego że pamiętajmy, że ta ustawa obejmuje wstecz wszystkie panie, które kiedykolwiek urodziły czworo bądź więcej dzieci, tak że tutaj nie ma jakiejś takiej daty granicznej, że jeżeli ona wejdzie miesiąc czy dwa w tę bądź w tamtą, to wtedy ktoś straci prawo do tego świadczenia
– dodał.

Program „Mama 4 plus” ma dotyczyć ok. 85,8 tys. osób
Tzw. matczyne emerytury mają dostać te matki, którym nie udało się wypracować najniższej emerytury. Według wyliczeń resortu rodziny, programem „Mama 4 plus” może zostać objętych około 85,8 tys. osób. O świadczenie będą mogły się ubiegać zarówno matki (które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat), jak i ojcowie (powyżej 65. roku życia).

500 plus, a może 1000 plus?
Niedawno Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Super Expressem” zapowiedział o dodatkach dla emerytów (potocznie nazwanych „500 plus dla emerytów”). Nie mówił jednak o szczegółach. Wcześniej na łamach tej samej gazety politycy PiS proponowali zastąpienie 500 plus… 1000 plus.

Program „Rodzina 500 plus” działa od ponad dwóch lat. Korzysta z niego 2,4 mln polskich rodzin – wynika z danych przekazanych przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską w marcu br. Liczba dzieci, na które przekazywane są pieniądze, to 3,6 mln. W marcu 2018 r. szefowa resortu poinformowała, że na program wydano ponad 42 mld zł.