Księża chcą, żeby kierowcy płacili za każdy przejechany kilometr


„1 grosz za każdy szczęśliwie przejechany kilometr”

Do udziału w “Akcji św. Krzysztof”, czyli opłaty 1 grosz za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, zachęca wiernych episkopat Polski. Zgromadzone podczas tygodnia św. Krzysztofa pieniądze zostaną przekazane na zakup samochodów dla polskich misjonarzy. Rok temu w ramach akcji udało się zebrać prawie 2,8 mln zł.

Organizatorem tej nietypowej zbiórki pieniędzy na samochody dla księży misjonarzy jest organizacja MIVA Polska.

“W dniach 22-29 lipca 2018 będzie obchodzony 19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy” – czytamy na stronie organizacji.

Do udziału w akcji zachęca również biskup Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

“Wszyscy, którzy biorą udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy również ‘przykładają rękę’ do ewangelizowania świata. Wdzięczność za szczęśliwe kilometry rozlewa się obfitością dobra i Bożej miłości na cały świat” – napisał biskup.

“W zeszłym roku w ramach akcji MIVA Polska przekazała pomoc na wiele pojazdów służących jako narzędzia pracy misyjnej: 48 samochodów terenowych i osobowych, 2 busów, ambulansu, traktora, 39 motocykli i motorowerów, 470 rowerów dla katechistów, 2 silników do łodzi i 2 łodzi motorowych, motolotni oraz 30 wózków dla niepełnosprawnych pod opieką misjonarzy. Łączna suma przekazana na te pojazdy wyniosła 2.775.517,52 zł. Pomoc powędrowała do misjonarzy w prawie 30 krajach, szczególnie w Afryce i Ameryce Południowej” – wylicza biskup Mazur.

Przeliczając kwotę na kilometry, otrzymujemy wynik ponad 277 mln kilometrów, czyli niemal dwa razy tyle co odległość z Ziemi do Słońca. Prawdopodobnie więc wielu darczyńców wpłacało większe datki, niż za rzeczywiście przejechane kilometry.

“Okażmy Panu Bogu wdzięczność za wszystkie przebyte podróże i szczęśliwie przejechane kilometry, za Bożą opiekę podczas każdej podróży. Wraz z błogosławieństwem kierowców i ich pojazdów, proszę, aby każda wspólnota parafialna w Polsce zorganizowała odpowiednią zbiórkę na pojazdy misyjne, aby nie pozbawiać pomocy głosicieli Ewangelii w świecie” – apeluje biskup Jerzy Mazur.